Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) 'Eccentric’

Opis: Jeżówka ta należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). Jest to przepiękna nowa odmiana, która urzeka kwiatami w kolorze szkarłatnym. Kilkuletnie okazy uzyskują wysokość ok. 1 m, przeciętnie jest to 60-70 cm. Liście ma jak wszystkie jeżówki, na długich ogonkach, zielone, jajowatolancetowate pokryte drobnymi włoskami. Łodygi również pokryte włoskami, sztywne i grube. Koszyczki kwiatostanowe składają się z płatków dolnych, a główka składająca się z rurkowatych kwiatostanów jest duża. U odmiany 'Ecentric’ z czasem staje się coraz większa w stosunku do części z dolnymi płatkami. Kwitnie od lipca aż do jesieni. Obrywanie przekwitłych kwiatostanów przedłuża kwitnienie. Jest mrozoodporna w naszym klimacie. Bardzo dobrze wygląda sadzona w grupie po kilkanaście sztuk. Może być składnikiem łąk kwietnych. Wabi motyle, pszczoły i inne owady.

Uprawa i pielęgnacja: Jak na jeżówkę przystało, odmiana 'Ecentric’ potrzebuje słonecznego stanowiska. W półcieniu też sobie poradzi, ale będzie wytwarzać mniej kwiatów. Podłoże musi być przepuszczalne i wilgotne. W zbyt suchej glebie nie rozwija się prawidłowo. Gleby gliniaste rozluźniamy przed sadzeniem jeżówki 'Ecentric’ piaskiem lub żwirem. Przed nadejściem zimy ścinamy liście i pędy równo z poziomem podłoża. Warto wokół jeżówki wysypać korę ogrodową.

Rozmnażanie: Przez podział większych kęp na wiosnę jak ukażą się pierwsze liście ze względu na zachowanie czystości odmiany.

Choroby i szkodniki: Czasem może zaatakować jeżówkę rizoktonioza, ale to dotyczy ewentualnych roślin rozmnożonych przez siew. Ze szkodników to mszyca ziemniaczana i bursztynka pospolita (ślimak, żerujący na lisciach).