Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) 'Alba’

Opis: syn. Rudbeckia purpurea 'Alba’. Jest to w pełni mrozoodporna, kłączowa bylina rodem z Ameryki Północnej. Od środka lata do października jeżówki stanowią doskonałą ozdobę ogrodowych rabat. Sztywne, szorstkie łodygi są pojedyncze lub górą rozgałęzione. Liście zielone, lancetowate długości do 20 cm. Koszyczki kwiatowe u odmiany 'Alba’ o średnicy do 12 cm, składają się z białych kwiatów języczkowatych i kolczastego, wypukłego środka, utworzonego przez kwiaty rurkowate żółtozielonej barwy. Odmiana dorasta do 75 cm. Zastosowanie  na rabaty bylinowe, do dużych ogrodów ziołowych i naturalistycznych oraz na kwiat cięty i do suchych bukietów. Jest rośliną miododajną, na której chętnie siadają motyle.

Uprawa i pielęgnacja: Jeżówki odmiany 'Alba’ tolerują półcień ale najlepiej rosną w pełnym słońcu na żyznej, próchnicznej, dość wilgotnej ale przepuszczalnej glebie.

Rozmnażanie: Przez podział roślin wiosną lub pobranie sadzonek korzeniowych. Ukorzeniamy je w inspekcie w mieszance torfu z piaskiem. Możliwe rozmnażanie z nasion wczesną wiosną pod szkłem lub na zewnątrz pod koniec wiosny.

Szkodniki i choroby: Brak zagrożeń

Zobacz również: Jeżówka – uprawa, nasiona, zastosowanie