Jarzmianka większa (Astrantia major) 'Rubra’

Opis: Jarzmianka większa 'Rubra’ jest byliną należącą do rodziny selerowatych (Apiaceae). Skromna bylina, rzadko sadzona w ogrodach pomimo tego, że jest łatwa w uprawie i ciekawie kwitnie. Korzenie jarzmianki są brązowe cienkie i rozgałęzione. Roślina ma pokrój wzniesiony, kępkowy. Wrębne, ząbkowane i zielone liście dorastają do około 30-40 cm, natomiast nagie łodygi kwiatostanowe osiągają nawet 70 cm. Kwitnienie jarzmianki rozpoczyna się w czerwcu i trwa do sierpnia a nawet dłużej. Kwiaty to baldaszki zebrane w większe grona. Owocem jest rozłupka. Szybko się rozrasta krótkimi kłączami, więc może być traktowana jako roślina okrywowa. Kwiaty nadają się do wazonów.
Uprawa i pielęgnacja: Uprawa jarzmianki 'Rubra’ nie jest kłopotliwa. Bylina szybko się rozrasta. Dobrze rośnie w słońcu, półcieniu oraz cieniu. W półcieniu i cieniu kwitnienie nie jest tak obfite jak w słońcu. Gleba dla jarzmianki musi być przepuszczalna, bo nie lubi nadmiaru wilgoci w glebie. Idealnie sprawdza się na skalniakach. Warto pamiętać, by podłoże było wapienne. Przekwitłe kwiaty warto usuwać, bo przedłuża to kwitnienie jarzmianki. Podczas upałów trzeba regularnie podlewać jarzmiankę. Gdy bylina ta rozpoczyna wzrost wiosną, można zasilić ją nawozem uniwersalnym. Jesienią, gdy roślina zżółknie ścinamy wszystkie pędy na poziomie gruntu.
Rozmnażanie: Rozmnażamy jarzmiankę 'Rubra’ prze podział kępy na wiosnę. Może również wysiewać się sama, ale siewki mogą się różnić kolorem kwiatów.
Choroby i szkodniki: Na zbyt zimnych i mokrych glebach może gnić. Młode pędy kwiatowe mogą atakować mszyce.