Inkarwilla Delavaya (Incarvillea delavayi)

Opis: Gatunek występujący w środowisku naturalnym na obszarze Chin. Inkarwilla Delavaya tworzy kila mięsistych, pierzasto podzielonych liści oraz pędy kwiatostanowe, na szczycie których rozwijają się duże różowe kwiaty z żółta gardzielą. W uprawie spotkać można też odmianę ”Alba”  o czysto białych płatkach.
Uprawa i pielęgnacja: Inkarwilla Delavaya najlepiej rozwija się na lekkich, dobrze zdrenowanych próchnicznych glebach. Wilgotność podłoża w czasie okresu wegetacyjnego powinna być umiarkowana, natomiast zimą wskazane jest osuszenie gleby wokół rośliny. Na okres silnym zimowych mrozów warto okryć rośliny warstwą stroiszu, słomy lub niedojrzałego kompostu.
Rozmnażanie: Powszechnie stosowany wysiew nasion jesienią. Można też próbować dzielenia wczesną wiosną, ale jest to ryzykowne ze względu na grube, mięsiste korzenie, które są podatne na uszkodzenia.
Choroby i szkodniki: Nadmierna wilgotność podczas zimy prowadzi do gnicia korzeni inkawrilli. Wskazane dobre zabezpieczenie roślin przed gryzoniami, dla których korzenie inkarwilli są prawdziwym przysmakiem.