Houtunia sercowata (Houttuynia cordata) 'Chameleon’

Opis: Houtunia, inaczej: tułacz, należy do rodziny jaszczurcowatych (Saururaceae). Występuje naturalnie w Himalajach i Japonii. Liście ma sercowate. Barwa zielona występuję w środku liścia, przebarwienia żółtawo-białe i czerwone usytuowane są na brzegach blaszek liściowych. Dorasta do 40 cm wysokości, ale wszystko zależy na jakiej wysokości będziemy cięli roślinę, by zachowała zwarty pokrój. Kwitnie biało- zielonymi kwiatami w czerwcu. Jednak nie mają funkcji zdobniczej. Z reguły uprawiamy ją ze względu na barwne liście. Rozrasta się za pomocą podziemnych kłaczy. Nadaje się nad brzeg oczek wodnych, na wilgotne rabaty, do pojemników.
Uprawa i pielęgnacja: Houtunia sercowata lubi stanowiska słoneczne lub w lekkim cieniu. W miejscach cienistych liście nie będą wyraźnie wybarwione. Musimy zapewnić jej wilgotną, próchniczna ziemię o obojętnym odczynie. Można ją z powodzeniem sadzić na brzegach oczek wodnych. Nie jest zbyt odporna na mróz, dlatego kłącza solidnie okrywamy na zimę. Na wiosnę możemy zastosować nawóz wieloskładnikowy, ogólnie pamiętajmy by było więcej potasu i fosforu niż azotu bo to wpłynie na wybarwienie liści.
Rozmnażanie: Możemy rozmnażać za pomocą sadzonek wierzchołkowych oraz kawałków rozłogów z co najmniej jednym oczkiem. Przy rozdarciu lub pocieraniu liści, wytwarza się charakterystyczny zapach.
Choroby i szkodniki: Houtunia 'Chameleon’ jest odporna, jedynie mogą wystąpić choroby nieinfekcyjne lub brązowienie brzegów liści.