Hibiskus bagienny (Hibiscus moscheutos)

OpisSynonimy – ketmia bagienna. To wrażliwa na mróz, częściowo zdrewniała u podstawy bylina zielna uprawiana jako roślina jednoroczna. Kwiaty od białych do różowych o średnicy ok. 15 cm. U kilkuletnich roślin mogą one być wielkości dużego talerza (20 cm). Pojedynczy kwiat utrzymuje się na pędzie 2 do 3 dni ale stopniowe rozwijanie się kolejnych, przedłuża czas kwitnienia do 1 miesiąca. Termin kwitnienia – lipiec-sierpień.  Ketmia ta osiąga wysokość 90 cm i szybko rośnie. Liście ma duże, okrągłe,  zielone.  Uprawiana w gruncie lub w pojemnikach na tarasie stanowi bardzo dekoracyjny element otoczenia.
Uprawa i pielęgnacja:  Hibiskusy bagienne potrzebują słonecznych, osłoniętych i ciepłych stanowisk, przepuszczalnej, próchnicznej oraz wilgotnej gleby (ale nie zamakającej zimą). Sadzić je należy po przymrozkach. Aby przedłużyć kwitnienie ketmii bagiennej należy systematycznie usuwać przekwitłe kwiaty. Przed nadejściem mrozów pędy należy przyciąć i okryć stanowisko uprawy grubą warstwą ściółki – torfem, kompostem lub igliwiem.
Rozmnażanie: Przez wysiew nasion zimą w ogrzewanym pomieszczeniu. Można też wysiać późną wiosną pod szkłem, rozsadę posadzić w doniczkach i zimą trzymać w zimnej szklarni o  temp. pow. 5o C.  Rośliny posadzone w ogrodzie pod koniec wiosny obficie  zakwitną następnego roku. Inny sposób to rozmnażanie dużych  bylin przez podział wiosną lub jesienią.
Szkodniki i choroby: Hibiskusy bagienne atakowane są przez mszyce.

Więcej o uprawie tej rośliny można przeczytać tutaj: Hibiskus bagienny – Ogród i porady ogrodnicze