Hibiscus bagienny (Hibiscus moscheutos) 'Blanc Coeur Rouge’

Opis: Rodzaj obejmuje mniej lub bardziej wrażliwe na mróz gatunki roślin jednorocznych, bylin i krzewów. Hibiskus bagienny jest wrażliwą na mróz, częściowo zdrewniałą u podstawy byliną zielną. Uprawiany jako roślina jednoroczna lub do przechowania przez zimę w pomieszczeniach. 'Blanc Coeur Rouge’ ma ogromne, białe kwiaty z purpurowym oczkiem; średnica ok. 15 cm lub więcej. Płatki tworzą szeroko otwartą trąbkę, z której wychyla się okazała szyjka słupka z pręcikami. Pojedynczy kwiat utrzymuje się na pędzie 2 do 3 dni ale stopniowe rozwijanie się kolejnych przedłuża czas kwitnienia do 1 miesiąca. Termin kwitnienia hibiscusa 'Blanc Coeur Rouge’ to sierpień- wrzesień. Ketmia ta osiąga wysokość 120 cm, szerokość 0,8 m; szybko rośnie. Liście duże, okrągłe, ząbkowane. Uprawiana w gruncie, na środku trawnika lub w pojemnikach na tarasie stanowi szczególnie dekoracyjny element otoczenia.

Uprawa i pielęgnacja: Potrzebują słonecznych, osłoniętych, ciepłych stanowisk i przepuszczalnej, próchnicznej, wilgotnej gleby z dodatkiem kompostu lub dobrze rozłożonego obornika. Aby przedłużyć kwitnienie ketmii bagiennej 'Blanc Coeur Rouge’ należy systematycznie usuwać przekwitłe kwiaty. W naszym klimacie mogą przemarzać w mroźne zimy. Lepiej przechować je w pomieszczeniu w temperaturze 7-10 st. C. Wiosną usuwamy końcówki zaschniętych pędów, wymieniamy podłoże w doniczce albo wysadzamy po przymrozkach wprost do gruntu. Posadzone w pojemniku wymagają regularnego podlewania i zasilania nawozem dla roślin kwitnących.

Rozmnażanie: Przez wysiew nasion zimą w ogrzewanym pomieszczeniu. Można też wysiać późną wiosną pod szkłem, rozsadę posadzić w doniczkach i zimą trzymać w zimnej szklarni o temp. pow. 5 st. C. Rośliny posadzone w ogrodzie pod koniec wiosny obficie zakwitną następnego roku. Inny sposób to rozmnażanie dużych bylin przez podział wiosną lub jesienią.

Szkodniki i choroby: Hibiskusy atakowane są przez mszyce. Trzymane pod szkłem są podatne na mączlika, wełnowce i choroby korzeni.