Goryczka tybetańska (Gentiana tibetica)

Opis: Gatunek goryczki występujący w Himalajach. Tworzy okazałe rozety szerokich liści do około 30 cm długości, z pomiędzy których latem wychyla się łodyga niosąca na szczycie główkowate kwiatostany niewielkich lejkowatych kwiatów. Kremowo szary kolor płatków ładnie uzupełnia żółta gardziel oraz subtelne kropkowanie wnętrza kwiatów. Łodygi kwiatowe w optymalnych warunkach dorastają do wysokości 50 cm.
Uprawa i pielęgnacja: Ta goryczka zadowoli się przeciętną glebą oraz stanowiskiem słonecznym lub półcienistym. Znakomicie rozwija się na średnio wilgotnych glebach o lekko kwaśnym odczynie. Ponieważ rozety liści pozostają zielone na zimę warto je zabezpieczyć przed nadejściem silniejszych mrozów warstwą gałązek drzew iglastych.
Rozmnażanie: Najefektywniejszy sposób to jesienny wysiew nasion. Siewki goryczki tybetańskiej powinny rozwijać się przez dwa lata na rozsadniku zanim zostaną przesadzone na miejsce stałe.
Choroby i szkodniki: Jak większość goryczek okazuje się bardzo odporna. Pod grubą warstwą zimowego śniegu liście mogą zostać porażone przez pleśń, a szyjki korzeniowe ulegać mokrej zgniliźnie.