Goryczka jesienna (Gentiana sino-ornata)

Opis: To jedna z najpiękniejszych późno jesiennych goryczek jakie zakwitają w ogrodach. Roślina wytwarza wiosną płożące się po powierzchni gleby pędy pokryte gęsto równowąskimi niewielkimi liśćmi. Na początku września na ich końcach rozwijają się pojedynczo trąbkowate kwiaty w błękitnym kolorze. Kwitnienie goryczki jesiennej trwa do pierwszych silniejszych przymrozków. Wyselekcjonowano wiele odmian o kwiatach w różnych odcieniach błękitu, bieli oraz formy o kwiatach pełnych.
Uprawa i pielęgnacja: Ten gatunek goryczki doskonale rozwija się w pełnym słońcu lub lekkim cieniu na wilgotnej, kwaśnej glebie. Bardzo źle reaguje na przesuszenie podłoża co odbija się na jej wzroście oraz intensywności kwitnienia. Goryczka jesienna zimuje dobrze, ale zawsze warto, przed nadejściem silniejszym mrozów, opatulić dodatkowo rośliny gałązkami roślin iglastych.
Rozmnażanie: Nasion u nas zwykle nie zawiązuje ( zbyt późno kwitnie ). Najprościej rozmnożyć rozrośnięte kępy przez podział wczesną wiosną, zanim jeszcze rozpoczną wzrost.
Szkodniki i choroby: Nie stwierdzono.