Glaucidium (Glaucidium palmatum)

Opis: Do rodzaju Glaucidiaceae należy jeden gatunek, mrozoodpornej, wieloletniej rośliny. Potrzebuje czasu aby zadomowić się na nowym miejscu natomiast później tworzy duże, wielokwiatowe kępy rozrastające się za pomocą kłączy. Ta oryginalna, pochodząca z Japonii roślina tworzy proste, nierozgałęzione łodygi wysokości 20-60 cm. Liście jasnozielone, dłoniaste, głęboko klapowane i ząbkowane. Kwiaty wzniesione w górę, liliowe lub fioletoworóżowe o średnicy 6-8 cm wyrastają po 1-3 na końcach pędów. Glaucidium zakwita w kwietniu- maju. Zastosowanie ogrody leśne wśród paproci i kamieni.

Uprawa i pielęgnacja: Najlepsze dla niej miejsce to rabata usytuowana w miejscu zacisznym, półcienistym, o północnej wystawie. Gleba powinna być próchniczna, kwaśna, wilgotna z dodatkiem torfu. Wrażliwa jest na porywiste wiatry i bezpośrednią operację słońca. Na takim stanowisku może łatwo dojść do poparzenia liści.

Rozmnażanie: Przez wysiew nasion jesienią. Dojrzałe okazy glaucidium dzielimy bardzo ostrożnie na kilka części, po przekwitnięciu rośliny. Szybko sadzimy do doniczek uważając aby nie dotykać korzeni.

Szkodniki i choroby: Ślimaki mogą zjadać młode liście.