Gajlardia wielkokwiatowa (Gaillardia x grandiflora)

Opis: inna nazwa – dzianwa. Ta krótkowieczna bylina z rodziny astrowatych w sprzyjających warunkach dożywa 2-3 lat. Płomiennoczerwone i żółte kwiaty języczkowate otaczają żółtobrązowy środek złożony z kwiatów rurkowatych. Kwitnienie gajlardii wielkokwiatowej jest długie bo trwa od lipca do września. Liście odziomkowe zebrane w rozetę zwykle są klapowane, pędowe miękko owłosione, szarozielone, lancetowate. Cała roślina jest lepka i aromatyczna. Wyrasta do wysokości 50-80 cm. Wśród wartościowych odmian warto wymienić 'Burgunder’, 'Dazler’ oraz karłową 'Kobold’. Gajlardie doskonale nadają się do cięcia. Są trwałe i długo mogą stać w wazonie. Na rabatach bylinowych  łączymy je z nachyłkami, jastruniami, heliopsisem.

Uprawa i pielęgnacja: Koniecznie wymagają słonecznego i ciepłego stanowiska. Gleba powinna być przepuszczalna, gliniasto-piaszczysta i dość żyzna. Nadmiar składników odżywczych powoduje wyleganie. Roślina dobrze znosi susze, a źle rośnie na mokrej glebie. Wyższe okazy wymagają podparcia. Usuwać należy więdnące kwiaty aby zapewnić roślinie długotrwałe kwitnienie. Na zimę wskazane lekkie okrycie z jedliny.

Rozmnażanie: Gajlardię wielkokwiatową rozmnażamy przez podział wiosną lub z sadzonek korzeniowych. Z siewu (wczesną wiosną) dają zwykle materiał niejednolity.

Szkodniki i choroby: Mączniak rzekomy pojawia się na spodzie liści i powoduje ich żółknięcie.