Funkia Siebolda (Hosta sieboldiana ) 'Elegans’

Opis: Gatunek pochodzący z Japonii. Cechują ją duże, grube liście kształtu sercowatego do kolistego. Piękna odmiana 'Elegans’ ma intensywnie niebieskozielone liście. Kwiaty białe z lekkim fioletowym nalotem, rosną na łodygach długości 90 cm, a  pojawiają się w lipcu-sierpniu. Liście dł. 28 cm, szer. 25 cm w warunkach większego nasłonecznienia zmieniają kolor z szaroniebieskiego na szarozielony. Aby utrzymać niebieski odcień sadzimy ją w pełnym cieniu. Wysokość rośliny do 90 cm, szerokość ok. 120 cm.

Uprawa i pielęgnacja: Dla tej odmiany zalecany jest pełny cień, jednakże równie dobrze rośnie na stanowisku półcienistym, a nawet słonecznym pod warunkiem dostarczenia odpowiedniej ilości wody. Hosty najlepiej rosną w żyznej, próchnicznej i gliniastej, lekko kwaśnej lub obojętnej glebie, na wilgotnych stanowiskach. Aby przyspieszyć wzrost dużych odmian funkii należy przy sadzeniu dodać do dołka gruboziarnistego piasku i rozłożonego kompostu lub przefermentowanego obornika. Jesienią warto je ściółkować. W suchej glebie hosty 'Elegans’ wymagają podlewania. Mrozoodporność wystarczająca. Problemem mogą być jedynie bardzo jałowe i suche gleby.

Rozmnażanie: Przez podział wczesną wiosną. Bryłę korzeniową należy podzielić na części z co najmniej jednym pąkiem i wiązką korzeni.

Szkodniki i choroby: Odmiana ta jest w pełni odporna na ataki ślimaków. Funkie Siebolda 'Elegans’ czasami ulegają chorobom wirusowym i grzybowym powodującym plamistość liści.

Zobacz również: Funkia ogrodowa – uprawa i odmiany