Funkia lancetolistna (Hosta lancifolia)

Opis: Gęste kępy tej funkii tworzą szczelną okrywę gruntu. Rozrasta się samoistnie w zwarty kobierzec, raz posadzona jest trwałą, żywotną rośliną. Liście ma zielone, wąsko lancetowate, cienkie, błyszczące, nieco faliste na brzegach; 10-15 cm długości, 5-7 cm szerokości. Kwiaty trąbkowate, mocno purpurowofioletowe, licznie zakwitają w sierpniu-wrześniu. Wg podziału ze względu na rozmiary, zalicza się ją do grupy funkii: wysokie do średniej wysokości. Zastosowanie jako doskonałe rośliny okrywowe, na skarpach, grupami między drzewami, krzewami, na kwiat cięty i nad zbiornikami wodnymi. Funkie lancetolistne zdobią ogród od połowy wiosny do połowy jesieni. Wysokość odmiany 45 cm, szerokość ok. 70 cm.

Uprawa i pielęgnacja: H. lancifolia najlepiej rośnie na lekko zacienionym stanowisku. Funkie dobrze rosną w żyznej, próchnicznej i gliniastej, lekko kwaśnej lub obojętnej, wilgotnej glebie. Aby przyspieszyć wzrost dużych odmian funkii należy przy sadzeniu dodać do dołka gruboziarnistego piasku i rozłożonego kompostu lub przefermentowanego obornika. Jesienią warto je ściółkować. W suchej glebie hosty wymagają podlewania. Gdy się przyjmą można je zostawić bez opieki na wiele lat. Problemem w uprawie host mogą być jedynie bardzo jałowe i suche gleby. Mrozoodporność wystarczająca ale w mroźne zimy bez śniegu ta roślina może przemarzać.

Rozmnażanie: Przez podział wczesną wiosną lub późnym latem. Bryłę korzeniową należy podzielić na części z co najmniej jednym pąkiem i wiązką korzeni.

Szkodniki i choroby: Młode, wiosenne przyrosty funkii lancetolistnej są uszkadzane przez ślimaki i pomrowy. Czasami ulegają chorobom wirusowym i grzybowym powodującym plamistość liści.

Zobacz również: Funkia ogrodowa – uprawa i odmiany