Funkia kędzierzawa (Hosta crispula)

Opis: Ta średniej wielkości funkia tworzy silnie rosnące kępy złożone z zielonych, pofałdowanych liści, zaostrzonych na końcu, z szerokim, nieregularnym, białym pasem na obrzeżu. Późno rozpoczyna wegetację lecz szybko rośnie. Niezbyt duże, dzwonkowate kwiaty koloru lila pojawiają się na wysokich pędach o wysokości 90 cm  w czerwcu-lipcu. Zastosowanie na rabatach w cienistych ogrodach, parkach, jako roślina okrywowa w grupach lub pojedynczo. Wysokość rośliny 50-90 cm, szerokość ok. 80 cm.

Uprawa i pielęgnacja: Mrozoodporność roślin z grupy H. crispula jest całkowita. Hosty kędzierzawe najlepiej rosną w żyznej, próchnicznej i gliniastej, lekko kwaśnej lub obojętnej glebie, na wilgotnych stanowiskach. Jesienią warto je ściółkować. W suchej glebie hosty wymagają podlewania. Problemem mogą być jedynie bardzo jałowe i suche gleby.

Rozmnażanie: Przez podział wczesną wiosną. Bryłę korzeniową należy podzielić na części z co najmniej jednym pąkiem i wiązką korzeni. Rzadziej rozmnażane są przez wysiew nasion.

Szkodniki i choroby: Młode, wiosenne przyrosty funkii kędzierzawej są uszkadzane przez ślimaki i pomrowy. Hosty czasami ulegają chorobom wirusowym i grzybowym powodującym plamistość liści.