Funkia (Hosta) ‘Zounds’

Opis: Odmiana o bardzo dużych, falistych, sercowartych liściach, żółtych na stanowiskach widnych (lecz nie nasłonecznionych, południowych), a zielono-żółtych w półcieniu. Białawe kwiaty w długich kwiatostanach pojawiają się w lipcu. Hosta ta tworzy dużą efektowną kępę wysokości 75 cm. Nadaje się do sadzenia pojedynczo lub w grupach po kilka, kilkanaście sztuk do pokrywania dużych powierzchni. Funkia ‘Zounds’ niezwykle efektownie wygląda posadzona nad wodą.

Uprawa i pielęgnacja: Hosty najlepiej rosną w żyznej, próchnicznej i gliniastej, lekko kwaśnej lub obojętnej glebie, na wilgotnych stanowiskach. Aby przyspieszyć wzrost dużych odmian funkii należy przy sadzeniu dodać do dołka gruboziarnistego piasku i rozłożonego kompostu lub przefermentowanego obornika. Jesienią warto je ściółkować. Wielkolistna hosta ‘Zounds’ wymaga dodatkowego nawożenia wieloskładnikowym nawozem. W suchej glebie hosty wymagają podlewania. Mrozoodporność dobra. Problemem mogą być jedynie bardzo jałowe i suche gleby.

Rozmnażanie: Przez podział wczesną wiosną. Bryłę korzeniową należy podzielić na części z co najmniej jednym pąkiem i wiązką korzeni.

Szkodniki i choroby: Młode, wiosenne przyrosty funkii ‘Zounds’ są uszkadzane przez ślimaki i pomrowy. Czasami ulegają chorobom wirusowym i grzybowym powodującym plamistość liści.