Funkia (Hosta venusta) 'Moegi-Fukurin-Otome’

Opis: Hosta venusta to niewielkich rozmiarów okrywowa roślina, o satynowo zielonych, zmiennego kształtu liściach. Odmiana 'Moegi Fukurin Otome’ ma zielone, lancetowate, z wąskim, kremowym marginesem liście, o długości ok. 20 cm. Kwiaty ciemnolawendowe pojawiają się na początku lata. Dorasta do wysokości 10 cm, osiąga średnicę 40 cm. Szczególnie dobrze odmiana ta rośnie w pojemnikach; może też być sadzona w ogrodach skalnych, na stanowiskach słonecznych lub w półcieniu.

Uprawa i pielęgnacja: Karłowate funkie najlepiej rosną w ziemi poprawionej dodatkiem kompostu i torfu, regularnie ściółkowanej, próchnicą liściową i gruboziarnistym piaskiem. W suchej glebie hosty wymagają podlewania. Mrozoodporność wystarczająca. Problemem w uprawie mogą być bardzo jałowe, suche, lub zlewne, gliniaste gleby. Wiosną wszystkie funkie wymagają zasilenia.

Rozmnażanie: Przez podział wczesną wiosną. Bryłę korzeniową funkii 'Moegi-Fukurin-Otome’ należy podzielić na części z co najmniej jednym pąkiem i wiązką korzeni.

Szkodniki i choroby: Młode, wiosenne przyrosty funkii są uszkadzane przez ślimaki i pomrowy. Czasami ulegają chorobom wirusowym i grzybowym powodującym plamistość liści. Uprawiane w pojemnikach są podatne na larwy opuchlaków i z tego względu wymagają corocznej wymiany ziemi.