Funkia (Hosta) 'Twilight’

Opis: Ta funkia jest sportem H. fortunei 'Aureomarginata’. Odmiana jedna z bardziej dekoracyjnych wśród host Variegata. Duże liście długości ok. 25 cm są wyraziście ciemnozielone z szerokim marginesem jaskrawożółtym na obrzeżu, z czasem zmieniającym się na kolor kremowy z żółtym odcieniem. Liście są sztywne i sprawiają wrażenie bardzo masywnych. Kwiaty szerokootwarte, jasnolawendowe pojawiają się w lipcu-sierpniu. Hosta 'Twilight’ tworzy dużą efektowną kępę. Wysokość rośliny  do 50 cm, szerokość ok. 70 cm.

Uprawa i pielęgnacja: Doskonale kontrastowe barwy odmiany 'Twilight’ uwidaczniają się na stanowisku półcienistym. Hosty najlepiej rosną w żyznej, próchnicznej i gliniastej, lekko kwaśnej lub obojętnej glebie, na wilgotnych stanowiskach. Aby przyspieszyć wzrost dużych odmian funkii należy przy sadzeniu dodać do dołka gruboziarnistego piasku i rozłożonego kompostu lub przefermentowanego obornika. Jesienią warto je ściółkować. W suchej glebie hosty wymagają podlewania. Mrozoodporność wystarczająca. Problemem mogą być jedynie bardzo jałowe i suche gleby.

Rozmnażanie: Przez podział wczesną wiosną. Bryłę korzeniową należy podzielić na części z co najmniej jednym pąkiem i wiązką korzeni.

Szkodniki i choroby: Młode, wiosenne przyrosty funkii 'Twilight’ są uszkadzane przez ślimaki i pomrowy. Czasami ulegają chorobom wirusowym i grzybowym powodującym plamistość liści.