Funkia (Hosta) 'Gold Standard’

Opis: Sport funkii ‘Fortunei Hyacinthina’ w dogodnych warunkach szybko się rozrasta. Nadaje się do sadzenia pojedynczo lub w grupach. Duże liście, owalne do sercowatych, początkowo ciemnozielone z żółtozielonymi brzegami, później są złotożółte, a w końcu beżowe z ciemnozielonymi brzegami; w pełnym słońcu bieleją i mogą ulec poparzeniu, z kolei w cieniu zielenieją. Kwiaty lawendowe pojawiają się lipcu-sierpniu. Wysokość rośliny 70 cm, szerokość ok. 1 m.

Uprawa i pielęgnacja: Funkia 'Gold Standard’ potrzebuje dużo wilgoci. Hosty najlepiej rosną w żyznej, próchnicznej i gliniastej, lekko kwaśnej lub obojętnej glebie, na wilgotnych stanowiskach. Aby przyspieszyć wzrost dużych odmian funkii należy przy sadzeniu dodać do dołka gruboziarnistego piasku i rozłożonego kompostu lub przefermentowanego obornika. Jesienią warto je ściółkować. W suchej glebie hosty wymagają podlewania. Mrozoodporność dobra. Problemem mogą być jedynie bardzo jałowe i suche gleby.

Rozmnażanie: Przez podział wczesną wiosną. Bryłę korzeniową należy podzielić na części z co najmniej jednym pąkiem i wiązką korzeni.

Szkodniki i choroby: Młode, wiosenne przyrosty funkii 'Gold Standard’ są uszkadzane przez ślimaki i pomrowy. Czasami ulegają chorobom wirusowym i grzybowym powodującym plamistość liści.