Funkia (Hosta) 'Frances Williams’

Opis: To elegancka odmiana funkii o mocno pomarszczonych, grubych, ciemnoniebieskozielonych, z szerokim nieregularnym kremowym do żółtego brzegiem, liściach. Sercowate liście mają długość ok. 25 cm, szerokość ok. 20 cm. Kwiaty dzwonkowate, jasnolawendowe do białych, pojawiają się w lipcu-sierpniu, nadają się do cięcia. Roślina tworzy dużą kępę. Wg podziału, ze względu na rozmiary, zalicza się ją do grupy funkii bardzo wysokich do wysokich. Zastosowanie jako rośliny okrywowe na cieniste stanowiska. Można je wysadzać grupami w zasięgu koron wysokich drzew i krzewów lub w małych ogrodach pojedynczo wśród bylin. Funkia 'Frances Williams’ jest idealna do pojemników. Funkie zdobią ogród od połowy wiosny do połowy jesieni. Wysokość odmiany 60 cm, szerokość ok. 100 cm.

Uprawa i pielęgnacja: Odmianę 'Frances Williams’ uprawiamy w cieniu. Na stanowisku słonecznym odmiany o liściach paskowanych mogą ulec przypaleniu zwłaszcza białe lub żółte części blaszki liściowej. Hosty dobrze rosną w żyznej, próchnicznej i gliniastej, lekko kwaśnej lub obojętnej glebie, na wilgotnych stanowiskach. Aby przyspieszyć wzrost dużych odmian funkii należy przy sadzeniu dodać do dołka gruboziarnistego piasku i rozłożonego kompostu lub przefermentowanego obornika. Jesienią warto je ściółkować. W suchej glebie hosty wymagają podlewania. Gdy się przyjmą można je zostawić bez opieki na wiele lat. Problemem w uprawie host mogą być jedynie bardzo jałowe i suche gleby. Mrozoodporność wystarczająca ale w mroźne zimy bez śniegu ta roślina może przemarzać.

Rozmnażanie: Przez podział wczesną wiosną lub późnym latem. Bryłę korzeniową należy podzielić na części z co najmniej jednym pąkiem i wiązką korzeni.

Szkodniki i choroby: Młode, wiosenne przyrosty funkii 'Frances Williams’ są uszkadzane przez ślimaki i pomrowy. Czasami ulegają chorobom wirusowym i grzybowym powodującym plamistość liści.