Funkia (Hosta) 'Francee’

Opis: Jest to jedna z najładniejszych odmian funkii o biało obrzeżonych liściach. Ta wytrzymała, wieloletnia roślina rozrasta się bardzo szybko tworząc kępy o średnicy do 1 m. Liście są płaskie, pomarszczone, wąsko sercowate, ciemnooliwkowozielone z wąskim, nieregularnym białym obrzeżeniem. Ich długość dochodzi do 15 cm, szerokość do 12 cm. W lipcu-sierpniu pojawiają się lejkowate, lawendowe kwiaty. Hosty 'Francee’ możemy sadzić w grupach na cienistych rabatach lub jako soliter. Efektownie wyglądać będą jeśli posadzimy je w dużych pojemnikach. Wysokość rośliny 60 cm, szerokość około 1 m.

Uprawa i pielęgnacja: Dla tej odmiany zalecane są stanowiska półcieniste, pod drzewami, krzewami lub przy zbiornikach wodnych. Hosty najlepiej rosną w żyznej, próchnicznej i gliniastej, lekko kwaśnej lub obojętnej glebie, na wilgotnych stanowiskach. Aby przyspieszyć wzrost dużych odmian funkii należy przy sadzeniu dodać do dołka gruboziarnistego piasku i rozłożonego kompostu lub przefermentowanego obornika. Jesienią warto je ściółkować. W suchej glebie hosty wymagają podlewania. Mrozoodporność zupełna. Problemem mogą być jedynie bardzo jałowe i suche gleby

Rozmnażanie: Przez podział wczesną wiosną lub po kwitnieniu. Bryłę korzeniową należy podzielić na części z co najmniej jednym pąkiem i wiązką korzeni.

Szkodniki i choroby: Odmiana ta jest w pełni odporna na ataki ślimaków. Funkie 'Francee’ czasami ulegają chorobom wirusowym i grzybowym powodującym plamistość liści. Rośliny uprawiane w pojemnikach podatne są na larwy opuchlaków. Konieczna jest coroczna wymiana podłoża.