Funkia (Hosta) Fortunei ‘Aureomarginata’

Opis: Roślina z rodziny liliowatych. Posiada ozdobne duże liście, młode w kolorze jasnozielonym z białymi lub jasnożółtymi szerokimi konturami, w późniejszym czasie obrzeże zielenieje, choć nadal jest bardzo wyraźne i różniące się od pozostałego liścia. Liście zanikają na zimę. Rośnie w kępach. Osiągająca wysokość 40-50 cm. Kwitnienie funkii ‘Aureomarginata’ przypada na lipiec. Kwiaty w kolorze lawendowym, jasnofioletowym. Osiąga wysokość ok. 50 cm.

Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko w cieniu lub półcieniu w miejscu zacisznym. Przy odpowiedniej wilgotności odmiana ta dobrze radzi sobie również w słońcu. Gleba dla hosty ‘Aureomarginata’ powinna być żyzna, umiarkowanie wilgotna, próchniczna o odczynie kwaśnym lub obojętnym. Co jakiś czas należy nawozić roślinę nawozem organicznym. Powinno się systematycznie usuwać liście obumarłe.

Rozmnażanie: Przez podział kęp.

Choroby i szkodniki: Roślina odporna na choroby. Należy jednak uważać przy dzieleniu kęp, usuwaniu przekwitłych kwiatostanów, czy obcinaniu liści, zawsze dezynfekując narzędzia gdyż może dojść do zarażenia wirusem HVX na którego nie ma lekarstwa, a zarażona roślina nadaje się jedynie do usunięcia i spalenia. W przypadku szkodników kłopotliwe są ślimaki, które należy usuwać z liści.

Zastosowanie: Idealna do sadzenia w grupie. Nadaje się do okrywania dużych powierzchni na przykład w parkach, przydomowych ogrodach, na rabatach.