Funkia (Hosta) 'Christmas Tree’

Opis: Odmiana o dekoracyjnych, dużych, owalnych, pomarszczonych liściach, z wąskimi kremowo-białymi marginesami, na początku sezonu żółtymi. Lawendowe kwiaty pojawiają się w czerwcu- sierpniu. Hosta ta tworzy dużą efektowną kępę. Wysokość rośliny do 50 cm, osiągana średnica do 90 cm. Nadaje się do sadzenia pojedynczo lub w grupach po kilka sztuk, jako okrywa gruntu w cieniu lub miejscu półcienistym. Funkia 'Christmas Tree’ w okresie kwitnienia przyjmuje piramidalny kształt i stąd się wzięła jej nazwa.

Uprawa i pielęgnacja: Hosty najlepiej rosną w żyznej, próchnicznej i gliniastej, lekko kwaśnej lub obojętnej glebie, na wilgotnych stanowiskach. Aby przyspieszyć wzrost dużych odmian funkii należy przy sadzeniu dodać do dołka gruboziarnistego piasku i rozłożonego kompostu lub przefermentowanego obornika. Jesienią warto je ściółkować. W suchej glebie hosty wymagają podlewania. Mrozoodporność pełna. Problemem mogą być jedynie bardzo jałowe i suche gleby.

Rozmnażanie: Przez podział wczesną wiosną. Bryłę korzeniową należy podzielić na części z co najmniej jednym pąkiem i wiązką korzeni.

Szkodniki i choroby: Młode, wiosenne przyrosty funkii 'Christmas Tree’ są uszkadzane przez ślimaki i pomrowy. Czasami ulegają chorobom wirusowym i grzybowym powodującym plamistość liści.