Funkia (Hosta) 'Celebration’

Opis: Pochodzenie, P. Aden, 1978 r. Krzyżówka hosty 'Gay Feather’ rośnie wolno i ma tendencję do zaniku jasnych partii blaszki liściowej. Kwiaty lejkowate, fioletowe, zakwitają od lipca do sierpnia. Liście lancetowate, kremowbiałe z szerokim, nieregularnym zielonym marginesem. Są lekko pomarszczone, długości do 13 cm, szerokości ok. 5 cm. Wg podziału, ze względu na rozmiary 'Celebration’ zaliczana jest do grupy funkii: od średniej wysokości do niskich. Zastosowanie: na okrywę gruntu w półcieniu, między drzewami, krzewami. Szczególnie dobrze odmiana ta wygląda w pojemnikach i na skraju rabat bylinowych. Funkie zdobią ogród od połowy wiosny do połowy jesieni. Wysokość odmiany 23 cm szerokość ok. 60 cm.

Uprawa i pielęgnacja: Na stanowisku słonecznym odmiany o liściach paskowanych mogą ulec przypaleniu zwłaszcza białe lub żółte części blaszki liściowej. Funkia 'Celebration’ dobrze rośnie w półcieniu. Hosty wymagają żyznej, próchnicznej i gliniastej, lekko kwaśnej lub obojętnej gleby i wilgotnych stanowisk. Aby przyspieszyć wzrost dużych odmian funkii należy przy sadzeniu dodać do dołka gruboziarnistego piasku i rozłożonego kompostu lub przefermentowanego obornika. Jesienią warto je ściółkować. W suchej glebie hosty wymagają podlewania. Gdy się przyjmą można je zostawić bez opieki na wiele lat. Problemem w uprawie host mogą być jedynie bardzo jałowe i suche gleby. Mrozoodporność wystarczająca ale w mroźne zimy bez śniegu funkie mogą przemarzać. Ich liście są wrażliwe na wiosenne przymrozki.

Rozmnażanie: Przez podział wczesną wiosną lub późnym latem. Bryłę korzeniową należy podzielić na części z co najmniej jednym pąkiem i wiązką korzeni.

Szkodniki i choroby: Młode, wiosenne przyrosty funkii 'Celebration’ są uszkadzane przez ślimaki i pomrowy. Czasami ulegają chorobom wirusowym i grzybowym powodującym plamistość liści.