Funkia (Hosta) 'Blue Umbrellas’

Opis: Pochodzenie, P. Aden, 1978 r. Do hybrydyzacji posłużyły odmiany H. 'Tokudama’ i H. 'Elegans’. Funkia o atrakcyjnych, ze względu na wielkość i teksturę, liściach nagradzana była na konwencji AHS w latach 1987 i 1998. Kwiaty dzwonkowate, białe, kwitną od lipca do początku sierpnia. Liście sercowate, niebieskozielone, pięknie teksturowane, mocno prążkowane ale nie pomarszczone, długości do 40 cm, szerokości ok. 30 cm. Krawędzie liści mają tendencję do zakrzywiania się w dół na kształt parasola. Barwie i kształtowi liści odmiana zawdzięcza swą nazwę. Wg podziału, ze względu na rozmiary 'Blue Umbrellas zaliczana jest do grupy funkii: bardzo wysokie do wysokich. Zastosowanie: doskonała na okrywę gruntu, w słonecznych miejscach rabat, na obrzeżach drzew i krzewów oraz nad brzegami zbiorników wodnych. Funkie zdobią ogród od połowy wiosny do połowy jesieni. Wysokość odmiany 90 cm, szerokość 120 cm.

Uprawa i pielęgnacja: Funkia 'Blue Umbrellas’ dobrze toleruje miejsca półcieniste, lepiej wybarwia się w słońcu ale znacznie zwiększa się na tym miejscu jej zapotrzebowanie na wodę. Hosty dobrze rosną w żyznej, próchnicznej i gliniastej, lekko kwaśnej lub obojętnej glebie, na wilgotnych stanowiskach. Aby przyspieszyć wzrost dużych odmian funkii należy przy sadzeniu dodać do dołka gruboziarnistego piasku i rozłożonego kompostu lub przefermentowanego obornika. Jesienią warto je ściółkować. W suchej glebie hosty wymagają podlewania. Gdy się przyjmą można je zostawić bez opieki na wiele lat. Problemem w uprawie host mogą być jedynie bardzo jałowe i suche gleby. Mrozoodporność wystarczająca ale w mroźne zimy bez śniegu funkie mogą przemarzać. Ich liście są wrażliwe na wiosenne przymrozki.

Rozmnażanie: Przez podział wczesną wiosną lub późnym latem. Bryłę korzeniową należy podzielić na części z co najmniej jednym pąkiem i wiązką korzeni.

Szkodniki i choroby: Odmiana 'Blue Umbrellas’ jest odporna na ślimaki. Młode, wiosenne przyrosty funkii są uszkadzane przez ślimaki i pomrowy. Czasami ulegają chorobom wirusowym i grzybowym powodującym plamistość liści.