Funkia (Hosta) 'Blonde Elf’

Opis: Pochodzenie, P. Aden. Sport odmiany 'Blond Elf’ jest atrakcyjną, niewielkich rozmiarów, gęstą rośliną, doskonałą do uprawy w pojemnikach. Kwiaty lawendowe na wysokich łodygach, w gronach po 3-4, pojawiają się w lipcu-sierpniu. Liście owalne o zaostrzonych końcach, faliste na brzegach, lśniące, żółto-zielone. Roślina dorasta do wysokości 30 cm, osiąga szerokość do 50 cm. Szczególnie dobrze odmiana ta rośnie w pojemnikach, a dobrym dla niej miejscem są dolne partie ogrodów skalnych lub obwódki rabat bylinowych. W podziale ze względu na rozmiary, zalicza się ją do grupy funkii: od średniej wysokości do niskich.

Uprawa i pielęgnacja: Hosta 'Blonde Elf’ najlepiej rośnie w słonecznych lub półcienistych partiach ogrodu. Karłowate funkie najlepiej rosną w ziemi poprawionej dodatkiem kompostu i torfu, regularnie ściółkowanej, próchnicą liściową i gruboziarnistym piaskiem. W suchej glebie hosty wymagają podlewania. Gdy się przyjmą można je zostawić bez opieki na wiele lat. Problemem w uprawie host mogą być jedynie bardzo jałowe i suche gleby. Mrozoodporność wystarczająca ale w mroźne zimy bez śniegu rośliny tego rodzaju mogą przemarzać.

Rozmnażanie: Przez podział wczesną wiosną lub późnym latem. Bryłę korzeniową należy podzielić na części z co najmniej jednym pąkiem i wiązką korzeni.

Szkodniki i choroby: Młode, wiosenne przyrosty funkii 'Blonde Elf’ są uszkadzane przez ślimaki i pomrowy. Czasami ulegają chorobom wirusowym i grzybowym powodującym plamistość liści. Uprawiane w pojemnikach są podatne na larwy opuchlaków i z tego względu wymagają corocznej wymiany ziemi.