Funkia (Hosta) 'Abba Dabba Do’

Opis: Funkia 'Abba Dabba Do’ to sport hosty 'Sun Power’. Odmiana o oliwkowo-zielonych, podłużnych, dużych liściach, czasami z wąskim, złocisto-żółtym marginesem. Blado lawendowe kwiaty pojawiają się w czerwcu-sierpniu. Hosta ta tworzy z falistych, pomarszczonych liści efektowną kępę. Roślina osiąga wysokość do 60 cm, średnicę ok. 70 cm.. Nadaje się do sadzenia pojedynczo lub w grupach po kilka sztuk, jako okrywa gruntu w słońcu lub miejscu półcienistym.

Uprawa i pielęgnacja: Hosty odmiany 'Abba Dabba Do’ najlepiej rosną w żyznej, próchnicznej i gliniastej, lekko kwaśnej lub obojętnej glebie, na wilgotnych stanowiskach. Aby przyspieszyć wzrost dużych odmian funkii należy przy sadzeniu dodać do dołka gruboziarnistego piasku i rozłożonego kompostu lub przefermentowanego obornika. Jesienią warto je ściółkować. W suchej glebie hosty wymagają podlewania. Mrozoodporność zupełna. Problemem mogą być jedynie bardzo jałowe i suche gleby.

Rozmnażanie: Przez podział wczesną wiosną. Bryłę korzeniową należy podzielić na części z co najmniej jednym pąkiem i wiązką korzeni.

Szkodniki i choroby: Młode, wiosenne przyrosty funkii 'Abba Dabba Do’ są uszkadzane przez ślimaki i pomrowy. Czasami ulegają chorobom wirusowym i grzybowym powodującym plamistość liści.