Funkia Fortune’a (Hosta fortunei)

Opis: Funkia Fortune’a należy do rodziny funkiowatych (Funkiaceae). Jest gatunkiem botanicznym. Dorasta wraz z łodygami kwiatowymi do około 60 cm. Liście natomiast dorastają do około 20 cm wysokości. Tworzy gęste kępy dwubarwnych sercowatych liści. Brzegi są ciemniejsze, z wyraźnym rysunkiem. Są dekoracyjne, duże, sztywne, żółte w środku i bez nalotu.
Z pomiędzy liści wyrastają proste, gładkie łodygi kwiatowe. Kwiaty lejkowate ukazują się w czerwcu na długich kwiatostanach, są białofioletowe. Zwisają dzwonkowato w dół. Korzenie są grube, mocne. Silnie się korzeni. Stosowana jest na rabaty bylinowe, do obsadzania brzegów oczek wodnych, rabaty leśne. Idealnie pasuje do pojemników. Jej liście stosowane są w bukieciarstwie i florystyce.
Uprawa i pielęgnacja: Wymaga półcienistego stanowiska. Przy ostrych promieniach słonecznych liście mogą być przypalane. Lubi wilgotną, próchniczną, zasobną glebę. Dobrze by była też przepuszczalna, ciężko rośnie na glebach bardzo ciężkich. Potrzebuje nawożenia wiosną nawozami wieloskładnikowymi. Jest mrozoodporna.
Rozmnażanie: Funkie Fortune’a rozmnażamy przez podział rozrośniętych karp. Ważne by był chociaż jeden pąk.
Choroby i szkodniki: Najczęstszym wrogiem funkii są ślimaki, gąsienice. Może pojawić się też rizoktonioza, zgnilizna podstawy pędu, plamistość liści, mszyce na pędach kwiatostanowych.

Więcej na temat uprawy funkii w poradniku ogrodniczym: Funkia – ozdoba nie tylko cienistej rabaty