Funkia falista (Hosta undulata)

Opis: Nazwą H. undulata objęto wyhodowane w Japonii odmiany mieszańcowe. Są to wytrzymałe, długowieczne byliny. Ich liście są faliste, skręcone, zwykle o ostrym wierzchołku, owalne do lancetowatych, długości ok. 18 cm. Najczęściej spotykane są rośliny o liściach kremowobiałych, zielono obrzeżone. W czerwcu-lipcu na białych, łukowatych łodygach wysokości 90 cm wyrastają lawendowe lub jasnofioletowe, lejkowate kwiaty. Funkie faliste sadzimy na rabatach w zasięgu cienia drzew, pergoli, altan itp. Zestawiamy je z roślinami cebulowymi kwitnącymi wiosną lub cieniolubnymi bylinami w rodzaju serduszek, kokoryczek czy tawułek.

Uprawa i pielęgnacja: Funkia falista ma wrażliwe na poparzenia liście i z tego powodu należy sadzić ją najlepiej w całkowitym cieniu. Mrozoodporność tej funkii jest całkowita, chociaż w mroźne bezśnieżne zimy może przemarzać. Także liście są wrażliwe na wiosenne przymrozki. Hosty faliste najlepiej rosną w żyznej, próchnicznej i gliniastej, lekko kwaśnej lub obojętnej glebie, na wilgotnych stanowiskach. Jesienią warto je ściółkować. W suchej glebie hosty wymagają podlewania. Problemem mogą być jedynie bardzo jałowe i suche gleby.

Rozmnażanie: Przez podział wczesną wiosną. Bryłę korzeniową należy podzielić na części z co najmniej jednym pąkiem i wiązką korzeni. Rzadziej rozmnażane są przez wysiew nasion.

Szkodniki i choroby: Młode, wiosenne przyrosty funkii są uszkadzane przez ślimaki i pomrowy. Funkie czasami ulegają chorobom wirusowym i grzybowym powodującym plamistość liści.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: Funkia ogrodowa – uprawa i odmiany