Funkia babkowata (Hosta plantaginea)

Opis: Ten gatunek hosty szczególną uwagę zwraca atrakcyjnymi kwiatami. Są duże, pachnące, czysto białe. Liście sercowate, jasnozielone do zielonych o głębokim, wklęsłym unerwieniu, błyszczące, o lekko falistych brzegach. Uprawiana na ciepłym, osłoniętym zakwita pod koniec sierpnia lub we wrześniu. Kwiaty o krótkim czasie kwitnienia, rozwijają się pod wieczór. Funkia babkowata szczególnie dobrze rośnie w dużych, głębokich pojemnikach, także w oranżeriach i szklarniach. Wysokość rośliny 50 cm, szerokość do 1 m.

Uprawa i pielęgnacja: Funkia babkowata wymaga ciepłego, półcienistego stanowiska. Hosty najlepiej rosną w żyznej, próchnicznej i gliniastej, lekko kwaśnej lub obojętnej glebie, na wilgotnych stanowiskach. Aby przyspieszyć wzrost dużych odmian funkii należy przy sadzeniu dodać do dołka gruboziarnistego piasku i rozłożonego kompostu lub przefermentowanego obornika. Jesienią warto je ściółkować. W suchej glebie hosty wymagają podlewania. Mrozoodporność wystarczająca. Problemem mogą być jedynie bardzo jałowe i suche gleby.

Rozmnażanie: Przez podział wczesną wiosną. Bryłę korzeniową należy podzielić na części z co najmniej jednym pąkiem i wiązką korzeni.

Szkodniki i choroby: Młode, wiosenne przyrosty funkii babkowatej są uszkadzane przez ślimaki i pomrowy. Czasami ulegają chorobom wirusowym i grzybowym powodującym plamistość liści.

Zobacz również: Funkia ogrodowa – uprawa i odmiany