Floks wiechowaty (Phlox paniculata) ‘Red Riding Hood’

Opis: inna nazwa – ‘Mary’, ‘Miss Mary’. Floksy wiechowate należą do podstawowego doboru kwiatów na ogrodowe rabaty. Uważane są za jedne z najbardziej majestatycznych i eleganckich roślin ogrodowych. Floks wiechowaty ‘Red Riding Hood’ to jedna z niższych odmian, o kompaktowym wzroście, dużych kwiatach, stabilna w pokroju,  szczególnie polecana dla właścicieli małych ogrodów. Kwiaty duże, wiśniowe zebrane w wierzchołkowe baldachogrona. Z wąskiej, rurkowatej gardzieli każdego kwiatu wyrasta 5 rozpostartych płatków. Kwitną od lipca do sierpnia. Liście zielone, podługowate, naprzeciwległe. Wysokość rośliny 50-60 cm, szerokość 70 cm, odległość sadzenia 40 cm (4 szt. na metr kw.). Posadzone na stanowisku słonecznym, osłoniętym od wiatrów, wśród innych odmian floksów, stanowić będą ciekawą, wielobarwną kompozycję. Pachnące kwiaty nadają się do cięcia, dobrze wyglądają w wazonie i długo zachowują świeżość. Roślina jest w pełni mrozoodporna.

Uprawa i pielęgnacja: Dobrze rośnie i kwitnie na żyznej, próchnicznej, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym, latem dość wilgotnej glebie. Aby doczekać się bujnych kwiatów warto przy sadzeniu rośliny dorzucić do dołka garść obornika wraz z dobrze rozłożonym kompostem z liści i dokładnie wymieszać z ziemią ogrodową. Po 3 latach floksy ‘Red Riding Hood’ słabiej kwitną; należy je jesienią podzielić i posadzić na inne stanowisko. Miejsce powinno być słoneczne, nieco ocienione od strony południowej. Płomyki źle rosną w cieniu, pod okapem drzew. Ważnym zabiegiem zabezpieczającym floksy przed przenoszeniem chorób grzybowych jest jesienne przycięcie łodyg, nisko przy ziemi. Porażone pędy i liście należy spalić. Należy uważać aby przy podlewaniu nie moczyć liści. Deszczowe, ciepłe lata, nieumiejętne podlewanie i sadzenie (zbyt gęsto) sprzyjają rozwojowi chorób pleśniowych. Floksy ‘Red Riding Hood’ źle znoszą suszę, dobrze jest od wiosny rozkładać świeżą ściółkę i regularnie je podlewać. Szczególnie w kwietniu-maju (gdy jest sucho) powinny być podlewane aby w sezonie być zdrowymi i cieszyć oczy pięknymi kwiatami.

Rozmnażanie: Przez podział kępy, a dodatkowo cenne odmiany przez ukorzenianie niekwitnących wierzchołków pędów lub sadzonki korzeniowe.

Szkodniki i choroby: Na roślinach czasami żerują ślimaki i pomrowy. Niektóre floksy są wrażliwe na nicienie i pleśń.