Floks wiechowaty (Phlox paniculata) ‘Orange Perfection’

Kategoria: Byliny – Autor: Herbi – 10/09/2010

Opis: inna nazwa – płomyk. Floksy wiechowate należą do podstawowego doboru kwiatów na ogrodowe rabaty. Uważane są za jedne z najbardziej majestatycznych i eleganckich roślin ogrodowych. Floks wiechowaty ‘Orange Perfection’ ma kwiaty łososiowo- pomarańczowe zebrane w wierzchołkowe, gęste baldachogrona. Z wąskiej, rurkowatej gardzieli każdego kwiatu wyrasta 5 rozpostartych płatków. Kwitną od czerwca do sierpnia. Liście zielone, podługowate, naprzeciwległe. Wysokość rośliny 80-100 cm, szerokość 100 cm, odległość sadzenia 50 cm (4 szt. na metr kw.). Posadzone na stanowisku słonecznym, osłoniętym od wiatrów, wśród innych odmian floksów, stanowić będą atrakcyjną wielobarwną kompozycję. Pachnące kwiaty nadają się do cięcia, dobrze wyglądają w wazonie i długo zachowują świeżość. Roślina jest w pełni mrozoodporna.

Uprawa i pielęgnacja: Floksy wiechowate ‘Orange Perfection’ dobrze rosną i kwitną na glebie żyznej, próchnicznej, latem dość wilgotnej, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym (zakres pH od 4,5 do 7,5). Aby doczekać się bujnych kwiatów warto przy sadzeniu rośliny dorzucić do dołka garść obornika wraz z dobrze rozłożonym kompostem z liści i dokładnie wymieszać z ziemią ogrodową. Po 3 latach floksy słabiej kwitną; należy je jesienią podzielić i posadzić na inne stanowisko. Miejsce powinno być słoneczne, nieco ocienione od strony południowej. Płomyki źle rosną w cieniu, pod okapem drzew. Ważnym zabiegiem zabezpieczającym floksy przed przenoszeniem chorób grzybowych jest jesienne przycięcie łodyg nisko przy ziemi. Porażone pędy i liście powinno się spalić. Należy uważać aby przy podlewaniu nie moczyć liści. Deszczowe, ciepłe lata, nieumiejętne podlewanie i sadzenie (zbyt gęsto) sprzyjają rozwojowi chorób pleśniowych. Floksy źle znoszą suszę, dobrze jest od wiosny rozkładać świeżą ściółkę i regularnie je podlewać.

Rozmnażanie: Przez podział kępy, a dodatkowo cenne odmiany przez ukorzenianie niekwitnących wierzchołków pędów lub sadzonki korzeniowe.

Szkodniki i choroby: Na roślinach czasami żerują ślimaki i pomrowy. Niektóre floksy są wrażliwe na nicienie i pleśń.

1 komentarz »

  1. Witaj, mam problem : posiadam z 10 odmian floksów wiechowatych a w tym roku kupiłam nowy ‘Perfection Orange’ no i jak po złości jest blado różowy zresztą w szkółce co kupowałam to samo ze wszystkimi sadząkami – więc pytam Was czy to jakaś zciema z tym pomarańczowym kolorem ?!

    Comment - autor: Ala — 22/08/2012 @ 11:40

Leave a comment