Floks wiechowaty (Phlox paniculata) ‘Eva Foerster’

Opis: inna nazwa – płomyk. Floksy wiechowate ‘Eva Foerster’ należą do podstawowego doboru kwiatów na ogrodowe rabaty. Uważane są za jedne z najbardziej majestatycznych i eleganckich roślin ogrodowych. Hodowca i projektant ogrodów Karl Foerster nazwał tę odmianę, niebywale uroczego floksa, imieniem swojej żony. ‘Eva Foerster’ ma kwiaty łososioworóżowe z jasnym centrum, zebrane w wierzchołkowe, gęste baldachogrona. Z wąskiej, rurkowatej gardzieli każdego kwiatu wyrasta 5 rozpostartych płatków. Kwitnienie od lipca do sierpnia. Liście zielone, podługowate, naprzeciwległe. Wysokość rośliny 80 cm, szerokość 80-100cm, odległość sadzenia 50 cm (4 szt. na metr kw.).  Zdaniem hodowcy ta odmiana szczególnie korzystnie wyglądać będzie posadzona w towarzystwie błękitnej ostróżki (Delphinium elatum) ‘Mountain Sky’. Pachnące kwiaty nadają się do cięcia, dobrze wyglądają w wazonie i długo zachowują świeżość. Roślina jest w pełni mrozoodporna.

Uprawa i pielęgnacja: Dobrze rośnie i kwitnie na żyznej, próchnicznej, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym, latem dość wilgotnej glebie. Aby doczekać się bujnych kwiatów warto przy sadzeniu rośliny dorzucić do dołka garść obornika wraz z dobrze rozłożonym kompostem z liści i dokładnie wymieszać z ziemią ogrodową. Po 3 latach floksy słabiej kwitną; należy je jesienią podzielić i posadzić na inne stanowisko. Miejsce powinno być słoneczne, nieco ocienione od strony południowej. Płomyki źle rosną w cieniu, pod okapem drzew. Ważnym zabiegiem zabezpieczającym floksy ‘Eva Foerster’ przed przenoszeniem chorób grzybowych jest jesienne przycięcie łodyg, nisko przy ziemi. Porażone pędy i liście należy spalić. Należy uważać aby przy podlewaniu nie moczyć liści. Deszczowe, ciepłe lata, nieumiejętne podlewanie i sadzenie (zbyt gęsto) sprzyjają rozwojowi chorób pleśniowych. Floksy wiechowate ‘Eva Foerster’ źle znoszą suszę, dobrze jest od wiosny rozkładać świeżą ściółkę i regularnie je podlewać. Szczególnie w kwietniu-maju (gdy jest sucho) powinny być podlewane aby w sezonie być zdrowymi i cieszyć oczy pięknymi kwiatami.

Rozmnażanie: Przez podział kępy, a dodatkowo cenne odmiany przez ukorzenianie niekwitnących wierzchołków pędów lub sadzonki korzeniowe.

Szkodniki i choroby: Na roślinach czasami żerują ślimaki i pomrowy. Niektóre floksy są wrażliwe na nicienie i pleśń.