Floks plamisty (Phlox maculata) ‘Omega’

Opis: Wzniesiona, wysoka bylina latem tworzy długie cylindryczne kwiatostany różowych, fioletowych lub białych kwiatów. Liście ciemnozielone, lancetowate, ostro zakończone, długości 5-8 cm. Pędy długości 40-60 cm.  Kwiaty odmiany ‘Omega’ są białe z małym liliowym oczkiem. Zakwitają wcześniej od płomyków wiechowatych, zwykle już  w połowie czerwca.  Floksy plamiste i wiechowate uważane są za jedne z najbardziej eleganckich i imponujących roślin ogrodowych. Kopulaste lub stożkowate wiechy, często delikatnie pachnących kwiatów w pastelowych odcieniach różu, niebieskiego, w białym, czerwonym i fioletowym kolorze, wspaniale wyglądają na ogrodowych rabatach. Kwiaty mają zwykle ozdobne oczko w kontrastowym do płatków odcieniu. Zastosowanie w ogrodach wśród innych bylin, w nasadzeniach naturalistycznych, przy zbiornikach wodnych.

Uprawa i pielęgnacja: Płomyki plamiste ‘Omega’ dobrze rosną na wilgotnej, żyznej, bogatej w próchnicę, kwaśnej glebie. Warto przy sadzeniu rośliny dorzucić do dołka garść obornika wraz z dobrze rozłożonym kompostem z liści i dokładnie wymieszać z ziemią ogrodową. Miejsce powinno być słoneczne lub nieco ocienione od strony południowej. Płomyki źle rosną w cieniu, pod okapem drzew. Ważnym zabiegiem zabezpieczającym floksy przed przenoszeniem chorób grzybowych jest jesienne przycięcie łodyg nisko przy ziemi. Aby uzyskać większe kwiaty wiosną, gdy roślina osiągnie około 1/3 końcowej wysokości, wycinamy część najsłabszych pędów.

Rozmnażanie: Przez podział kępy, a dodatkowo cenne odmiany przez ukorzenianie niekwitnących wierzchołków pędów lub sadzonki korzeniowe

Szkodniki i choroby: Floks plamisty ‘Omega’ jest stosunkowo odporny na pleśń. Na roślinach czasami żerują ślimaki i pomrowy. Niektóre floksy bywają podatne na nicienie.