Firletka chalcedońska (Lychnis chalcedonica)

Opis: Zwyczajowo nazywana krzyżem maltańskim lub krzyżem Jerozolimy. Pochodzi ze wsch. Rosji i Chin. Na nierozgałęzionych pędach o wysokości do 100 cm wyrastają jaskrawoczerwone kwiaty o średnicy do 3 cm, płatkach głęboko wciętych, zebrane w wypukłe nibybaldachy. Kwitną w czerwcu-wrześniu. Liście jasnozielone, lancetowate do jajowatych, szorstko owłosione, rosną naprzeciwlegle wzdłuż sztywnych pędów. Firletka do zastosowania na typowe bylinowe rabaty, do zestawień z Chrysanthemum maximum, Delphinium, Achillea, Erigeron i in. oraz na kwiat cięty. W uprawie są odmiany o kwiatach różowych, białych oraz pełnych. Wysokość rośliny 1 m, szerokość 40 cm.

Uprawa i pielęgnacja: Firletki chalcedońskie wymagają mocno przepuszczalnych, żyznych, próchnicznych, niezakwaszonych gleb, na słonecznym lub półcienistym stanowisku. Usunięcie przekwitłych kwiatostanów powoduje powtórne kwitnienie. Roślina nie toleruje suchych warunków. Firletki znoszą mrozy do co najmniej -25 st. C.

Rozmnażanie: Wysiewamy nasiona firletki wczesną wiosną albo jesienią do doniczek, pikujemy gdy dorosną i wysadzamy na miejsce stałe lub na rozsadniku. Będą kwitły w następnym roku. Rozmnażamy także przez podział wiosną lub jesienią. Czasami daje samosiew.

Szkodniki i choroby: Wiosną mogą uszkadzać młode liście ślimaki lub pomrowy. Czasami firletki może atakować mączniak prawdziwy.