Dzwonek karpacki (Campanula carpatica)

Opis: Ta kępiasta bylina należy do najpiękniejszych gatunków uprawianych na skalniakach. Jego naturalnym stanowiskiem są Karpaty ale poza granicami Polski gdzie rosną na wapiennych skałach. Liście ma gładkie, zaokrąglone do owalnych. Kwiaty duże o śr. 3 cm, wyprostowane, lazurowej barwy wyrastają pojedynczo lub po kilka na pokładających się lub podnoszących, rozgałęzionych pędach. Dzwonki karpackie kwitną od czerwca do lipca. Jeśli po przekwitnięciu przytniemy pędy nisko przy ziemi to powtórnie nam zakwitną. Kępy dzwonka karpackiego dorastają do wysokości 15-40 cm, szerokości 30-50 cm i są doskonałą ozdobą dużych ogrodów skalnych, dobrze rosną w szczelinach między kamieniami i na murkach.

Uprawa i pielęgnacja: Uprawa tego dzwonka jest łatwa. Gleba powinna być przeciętnie żyzna, przepuszczalna o średniej wilgotności i zasobna w wapń. Ten dzwonek preferuje stanowisko słoneczne. Mrozoodporność całkowita. Przesadzać rośliny powinniśmy co 3-4 lata.

Rozmnażanie: Rozmnażać możemy dzwonki karpackie przez podział lub odcinanie ukorzenionych rozłogów. Takie rozłogi powinny przejść wstępną uprawę w doniczkach pod szkłem. Łatwe jest rozmnażanie dzwonków z nasion. Roślina daje samosiew.

Szkodniki i choroby: Dzwonki podatne są na rdzę i ataki ślimaków.