Dziwaczek Jalapa (Mirabilis jalapa)

Opis: Silnie rozgałęziająca się bylina, o kulistym pokroju. W naszym klimacie jednak uprawiana jako roślina jednoroczna. Jest rośliną łatwą w uprawie i pięknie kwitnącą, dorasta do 60-90 cm wysokości. Liście ciemnozielone, naprzeciwległe, jajowate. Dziwaczek Jalapa kwitnie od lipca do października, kwiaty duże, zebrane w baldachogrona na szczytach pędów, o intensywnym, słodkim zapachu, w dużej gamie kolorów od białych, żółtych, różowych, fioletowych po czerwone, czasami bywają różne kolory kwiatów na jednej roślinie. Kwiaty dziwaczków otwierają się o zmierzchu i pozostają otwarte przez całą noc. Nadaje się do obsadzania altan, rabat blisko domu, na obwódki.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowiska słoneczne, gleby żyzne o odpowiedniej wilgotności, w czasie suszy należy roślinę podlewać, odczyn gleby obojętny.
Rozmnażanie: Wysiew nasion w kwietniu na rozsadnik, wymaga pikowania, na miejsce stałe wysadzamy w maju, w odpowiednich warunkach roślina czasami daje samosiew. Można wykopać korzenie późną jesienią i przechować w chłodnym miejscu – w torfie, wysadzić w kwietniu do gruntu.
Choroby i szkodniki: Dziwaczek może być porażany przez szarą pleśń.

Więcej: Dziwaczek – uprawa i nasiona