Dzielżan (Helenium) 'Helena Rote Tone’

Opis: Kwiaty dzielżanów 'Helena Rote Tone’ pojawiają się późnym latem i jesienią ozdabiając rabaty przepięknymi plamami w odcieniach żółci, brązu i pomarańczowymi. W uprawie spotyka się mieszańce powstałe ze skrzyżowania gatunku dzielżana jesiennego i dzielżana Bigelova z innymi gatunkami. Są to najczęściej rośliny wysokie o pędach rozgałęzionych w górnej części, obsypane jedwabistymi koszyczkami o kwiatach języczkowych, jedwabistych oraz karbowanych i aksamitnych kopułkach kwiatów rurkowatych. Odmiana 'Helena Red Rote’ rozwija w lipcu do października koszyczki złotożółtych i płomiennie czerwonych kwiatów języczkowych o średnicy ok. 5 cm. Dorasta do wysokości 100-125 cm. Liście siedzące, lancetowate, żywozielone. Zastosowanie na rabatach bylinowych w towarzystwie ostróżek, astrów jesiennych, chryzantem gruntowych, przegorzanów i na kwiat cięty. Wysokie odmiany sadzi się z tyłu rabaty

Uprawa i pielęgnacja: Te kwiaty są żywotne i łatwe w uprawie. Wymagają słonecznego stanowiska, lekkiej, dość żyznej, umiarkowanie wilgotnej gleby. Źle rosną na glebach, gliniastych, podmokłych lub jałowych i bardzo suchych. Wysokie odmiany wymagają palikowania. Dzielżany 'Helena Rote Tone’ są w pełni mrozoodporne. Przycięcie pędów wysokich odmian o ¼ na przełomie maja i czerwca spowoduje zagęszczenie kęp i nieznacznie opóźni termin kwitnienia.

Rozmnażanie: Przez podział kęp wyłącznie wiosną. Dzielżany łatwo krzyżują się między sobą. Uprawiając kilka odmian możemy otrzymać z nasion nowe rośliny o interesujących cechach rodzicielskich.

Szkodniki i choroby: Zagrażają im ślimaki i gąsienice zwójek. Atakuje je plamistość liści i choroby wirusowe.

Więcej: Dzielżan – uprawa i nasiona