Dyptam jesionolistny (Dictamnus albus)

Opis: Prosta bylina należąca do rodziny rutowatych (Rutaceae). W naturze porasta Europę Południową i Środkową, Azję Mniejszą i Kaukaz. W maju i w czerwcu dyptam jesionolistny tworzy kwiatostany gwiazdkowatych, białych lub różowych kwiatów o długich pręcikach. Na płatkach kwiatów widać delikatny rysunek. Kwiaty mają cytrynowo balsamiczny zapach i są miododajne. Wysokość pędów kwiatostanowych dochodzi do 1m. Owocostany dyptamu o białych kwiatach są zielone, a kwitnącego na różowo- purpurowe.  W sierpniu, gdy tylko dojrzeją- a jest akurat upalna pogoda- wystrzeliwują z nich z głośnym trzaskiem nasiona. Jasnozielone liście są podzielone na listki i kształtem przypominają liście jesionu, stąd wziął się drugi człon nazwy – jesionolistny. Na łodygach, szypułkach kwiatowych oraz owocostanach posiada gruczołki, które zawierają silnie pachnące olejki eteryczne. Przy bezwietrznej i upalnej pogodzie olejki te ulatniają się, tworząc wokół rośliny gęste opary. Na pustyni, gdzie temperatura może przekraczać 50°C dochodzi do samozapłonu olejków i na kilka sekund roślina staje w płomieniach. Stąd wzięła się potoczna nazwa rośliny- gorejący krzew Mojżesza. Kontakt olejków eterycznych dyptamu ze skórą na słońcu może prowadzić do uczuleń i fotouczuleń, dlatego prace pielęgnacyjne przy roślinie najlepiej przeprowadzać rano, wieczorem lub w pochmurne dni.
Uprawa i pielęgnacja: Dyptam jesionolistny najlepiej rośnie w pełnym słońcu, w żyznej przepuszczalnej i bogatej w związki wapnia glebie. Nie sprawia żadnych trudności w uprawie, na jednym stanowisku może rosnąć nawet 20 lat. Przesadzać można w sierpniu lub wrześniu po zbiorze nasion z bryłą ziemi.
Rozmnażanie: Z nasion, które najlepiej wysiać zaraz po zbiorze. Nasiona długo kiełkują, nawet do 50 dni. Rozmnażanie przez podział karpy jest trudne i rzadko kończy się powodzeniem.
Choroby i szkodniki: Nie stwierdzono.