Doględka wielka (Grindelia robusta)

Kategoria: Byliny,Zioła – Autor: Herbi – 15/10/2010

Opis: Synonimy – G. camporum var. camporum, G. camporum var. bracteosum. Inne nazwy – doględka mocna, doględa wielka, grindelia. Bylina z rodziny astrowatych, zadomowiona w zachodnich częściach obu kontynentów amerykańskich. W chłodniejszym klimacie doglętka wielka wymaga ciepłego, osłoniętego stanowiska. Poza obszarem naturalnego występowania jest uprawiana; także w Polsce. Roślina w pokroju rozgałęziona, o pionowej łodydze wysokości do 1 m. Cała z wyjątkiem kwiatów pokryta jest lepką żywicą. Kwiaty dla  których jest uprawiana w ogrodach są żółte, zebrane w koszyczkach na szczytach pędów.  Zakwitają w lipcu-sierpniu. Liście podłużniesercowate, piłkowane, skórzaste. Zastosowanie w ogrodach naturalnych, ogródkach ziołowych, doskonała roślina do tzw.  “ogrodów  motyli”.

Uprawa i pielęgnacja: Doglętka wielka wymaga pełnego światła słonecznego, ciepłego, osłoniętego stanowiska i dobrze przepuszczalnej, przeciętnie wilgotnej gleby. Dobrze toleruje warunki nabrzeży morskich. Kwitnące pędy usuwa się po obumarciu lub następnej wiosny.

Rozmnażanie: Z nasion wiosną lub przez sadzonki późnym latem.

Szkodniki i choroby: Nie stwierdzono.

Inne zastosowania: W ziołolecznictwie – surowcem leczniczym jest ziele doględki Herba Grindeliae. Stosowana jako lek pomocniczy w przewlekłym gośćcu stawowym (RZS) i białaczce. Wyciągi alkoholowe pomagają przy schorzeniach górnych dróg oddechowych, oskrzeli i przewodu pokarmowego, a zewnętrznie stosowane są do leczenia alergii skórnych.Także lek homeopatyczny w leczeniu astmy. Do dekoracji – suszone kwiaty doględki można stosować w bukietach kwiatowych.

Brak komentarzy »

No comments yet.

Leave a comment