Dalie karłowe (Dahlia sp.)

Opis: Nazwą tą określa się odmiany dalii o niskim, rozgałęzionym i zwartym pokroju oraz pełnych, półpełnych albo pojedynczych kwiatach dorastające najwyżej do 60 cm wysokości. W sprzedaży są one dostępne pod postacią bulw, sadzonek lub nasion na kwiaty jednoroczne. Liczne odmiany karłowe o kwiatach pełnych lub półpełnych dostępne są jako mieszanki nasion jak np. 'Redskin’ wys. 50 cm, Figaro wys. 30 cm, 'Rigoletto’ 30-40 cm i wiele innych. Wśród dalii karłowych o kwiatach pojedynczych wymienić należy bardzo niskie Top Mix, dalie Mignon, mieszanki 'Piccolo’ czy 'Coltness’ oferowane w postaci nasion. Zastosowanie przede wszystkim na obwódki rabat w małych ogrodach, a także do skrzynek i donic na tarasach i przed domem.

Uprawa i pielęgnacja: Dalie karłowe wymagają słońca, minimum przez sześć godzin i stanowisk zacisznych. Gleba powinna być przepuszczalna, żyzna z dodatkiem kompostu, a rośliny regularnie co 2 tygodnie nawożone od początku kwitnienia. Przez cały czas trzeba zachować stałą wilgotność podłoża. Należy systematycznie usuwać więdnące kwiaty, a pędy lekko skracać aby zachowały zwarty pokrój.

Rozmnażanie: Nasiona wysiewamy od marca w domu. Bulwy, które zimowały sadzimy do doniczek w pomieszczeniach i od połowy maja wysadzamy na grządki.

Szkodniki i choroby: Przy deszczowej pogodzie na daliach karłowych mogą rozwijać się grzyby z rodzaju Entyloma, co objawia się zielonożółtymi do szarobrązowych plamami. Zaatakowane liście należy usuwać, a rośliny opryskiwać preparatami miedziowymi.