Dalia ogrodowa (Dahlia x variabilis) 'Edinburgh’

Opis: Wysoka odmiana ogrodowa o dekoracyjnych kwiatach. Roślina należy do rodziny astrowatych, nazywana jest również georginią. Dalia 'Edinburgh’ osiąga 90-120 cm wysokości. Roślina wytwarza bulwiaste kłącza, łodygi są wzniesione, sztywne, rozgałęzione i puste wewnątrz. Liście ciemnozielone, elipsowate, pierzaste. Kwitnie od lipca do października, kwiaty pełne, osiągające do 15 cm średnicy, płatki fioletowo-bordowe z białymi końcówkami. Odmiana nadaje się do sadzenia na rabatach, pojedynczo i w grupach, również na kwiat cięty.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowiska słoneczne, gleby żyzne, próchniczne, przepuszczalne, dostatecznie wilgotne o odczynie obojętnym. Aby cieszyć się tymi pięknymi kwiatami w następnych latach, należy kłącza dalii 'Edinburgh’ wykopywać przed mrozami i przechowywać przez zimę w temperaturze +2 – +8st.C.
Rozmnażanie: Przez podział bulw.
Choroby i szkodniki: Rośliny mogą być porażane przez szarą pleśń, mączniaka prawdziwego oraz atakowane przez mszyce, przędziorki i zmienniki. Wykopane bulwy należy zabezpieczać przed chorobami stosując zapobiegawczo – środki grzybobójcze.

Więcej: Dalia – uprawa i odmiany