Czerniec czerwony (Actaea rubra)

Opis: Czerniec czerwony to roślina należąca do rodziny jaskrowatych. Jest to bylina średniej wielkości. Przeważnie dorasta do 30-40 cm wysokości. Liście ma podzielone w kolorze zielonym. Kwiaty są koloru białego, skupione w groniaste kwiatostany. Wyrastają na krótkich łodyżkach ponad poziom liści. Bardzo dekoracyjne są owoce, które mają krwistoczerwony kolor. Czerniec czerwony kwitnie w maju-czerwcu. Idealnie sprawdza się w naturalistycznych założeniach ogrodowych.
Uprawa i pielęgnacja: Nadaje się do cienia. Tam najlepiej się rozrasta. Jego białe kwiaty rozświetlają ciemne zakątki ogrodu. Preferuje wilgotne gleby i odpowiada mu przeciętna gleba ogrodowa. Dobrze jest wiosną zasilić roślinę nawozem wieloskładnikowym, który wpłynie na obfite kwitnienie i wybarwienie owoców. Czerniec czerwony jest bardzo odporny na mrozy. Nie wymaga szczególnego okrywania na zimę. Na 1 metrze kwadratowym wystarczy posadzić 7 sadzonek, by szybko pokryły całą tą powierzchnię. Roślina jest trująca. Największe stężenie trującej substancji jest w korzeniach i owocach.
Rozmnażanie: Czerniec najlepiej rozmnażać przez podział rozrośniętych kęp. Najlepszym terminem rozmnażania jest wiosna. Może również wysiewać się sam przez nasiona.
Choroby i szkodniki: Nie jest szczególnie atakowany przez choroby i szkodniki.

Fot. Franz Xaver, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.