Cyklamen dyskowy (Cyclamen coum)

Opis: Roślina w środowisku naturalnym porasta cieniste miejsca na dużym obszarze Izraela, Syrii, Libanu oraz Turcji. Ten gatunek cyklamenu rozwija nerkowate, zaokrąglone liście pokryte nieregularnymi plamami na całej ich powierzchni. Blaszki liściowe są skórzaste, mocno zaczerwienione po spodniej stronie. Kwiaty mają budowę typową dla rodzaju Cyclamen – płatki są szeroko jajowate, odwrócone, zabarwione na różowo, karminowo lub biało zależnie od formy. Kwiaty cyklamenów dyskowych usytuowane są pojedynczo na długich szypułkach. Okres kwitnienia przypada na przełom marca i kwietnia chociaż podczas łagodnej zimy pierwsze kwiaty pojawiają się już z końcem listopada. Liście zasychają tuż po kwitnieniu by pojawić się ponownie jesienią. W naturze występuje wiele form różniących się znacznie kolorem kwiatów, wielkością liści oraz ich zabarwieniem.
Uprawa i pielęgnacja: Najbardziej odpowiadają mu ocienione stanowiska wśród drzew lub wyższych krzewów, gdzie podłoże jest na bazie próchnicy, przepuszczalne o odczynie obojętnym lub zasadowym. Nasze zimy cyklamen dyskowy znosi bez problemów jeśli tylko zatroszczymy się o okrycie stroiszem zimozielonych liści na okres największych mrozów.
Rozmnażanie: Najprościej chociaż wcale nie najszybciej przez wysiew nasion tuż po zbiorze. By pojawiły się siewki wymagają one przejścia stratyfikacji podczas jesienno – zimowych chłodów.
Choroby i szkodniki: Nie stwierdzono.

cyclamen coum