Ciemiężyca zielona (Veratrum lobelianum)

Opis: Synonimy: ciemierzyca zielona. Jest to bylina należąca do rodziny liliowatych (Liliaceae). Wysokość rośliny waha się od 0,6 do 1,5 m. Liście ciemiężycy są szerokoeliptyczne dorastające do 25 cm. Kwiaty mają kolor żółtawozielony i zebrane są w gęste wiechowate kwiatostany. Okres kwitnienia rośliny przypada od czerwca do sierpnia. Ciemiężyca naturalnie porasta łąki i hale głównie w Sudetach. Jest to roślina objęta ochroną i jest silnie trująca.
Uprawa i pielęgnacja: Bylina ta preferuje półcieniste stanowiska. Dobrze rośnie w wilgotnych i przepuszczalnych glebach. Nie toleruje suchych i jałowych gleb. Jest rośliną mrozoodporną i dobrze zimuje w naszym klimacie. Warto podłoże wokół rośliny wysypać korą iglastą lub kompostem. Ciemiężyca z racji dużych kwiatostanów wymaga podwiązywania w czasie kwitnienia.
Rozmnażanie: Najprostszym sposobem jest podział rośliny. Wysiew nasion jest trudniejszym zabiegiem dla amatorów ogrodnictwa. Nasiona szybko tracą zdolność kiełkowania dlatego tuż po zbiorze wysiewamy nasionka w wilgotny piasek. Kiełkują strasznie długo bo od 2 do 15 miesięcy.
Choroby i szkodniki: Roślina pomimo tego, że jest trująca atakowana jest przez ślimaki.

Fot. Michał Smoczyk, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.