Ciemiernik czerwonawy (Helleborus purpurascens)

Opis: syn. ciemiernik purpurowy. To mrozoodporna zrzucająca liście bylina należąca do rodziny Jaskrowatych (Ranunculaceae). Zwisające, talerzykowate kwiaty wyrastają wczesną wiosną w marcu-kwietniu  na krótkich, grubych pędach. Kubkowate kwiaty o śr. do 5 cm są ciemnopurpurowe i pojawiają się jeszcze przed liśćmi.  Liście ciemnozielone złożone są z listków o ząbkowanych klapach. Wysokość ciemiernika czerwonawego to 30 cm, szer. 45 cm.

Uprawa i pielęgnacja: Sadzimy je jesienią w bogatej w próchnicę, wapiennej, wilgotnej glebie, w miejscu cienistym, półcienistym, osłoniętym od mroźnych wiatrów. Gdy pojawią się kwiaty wycinamy stare, zeszłoroczne liście. Po przekwitnięciu, ściółkujemy rozłożonym kompostem lub próchnicą z liści.  Mrozoodporność ciemierników czerwonawych- bez zastrzeżeń.

Rozmnażanie: Przez dzielenie rozrośniętych kęp po przekwitnięciu. Rozmnażanie z nasion jest trudne i długie. Dojrzałe nasiona wysiewamy późnym latem do inspektu. Siewki kwitną po 2-3 latach.

Szkodniki i choroby: Najgroźniejszą chorobą ciemierników jest czarna plamistość. Na niewłaściwych stanowiskach pojawia się gnicie korzeni. Mszyce zagrażają ciemiernikom późną wiosną i wczesnym latem.