Ciemiernik biały (Helleborus niger)

Opis: H. niger to mrozoodporna bylina należąca do rodziny Jaskrowatych (Ranunculaceae). Zwisające, talerzykowate kwiaty wyrastają na krótkich, grubych pędach w miesiącach zimowych aż do wiosny,  w zależności od pogody od stycznia do maja. Kwiaty o śr. ok. 7 cm mają białe, z czasem różowiejące płatki. Liście są podzielone na 7-9 ciemnozielonych listków. Wys. rośliny 45 cm, szer. 45 cm. Ciemiernik biały jest zwany Różą Bożego Narodzenia lub Różą Śnieżną.

Uprawa i pielęgnacja: Ciemierniki białe sadzimy jesienią w bogatej w próchnicę, wapiennej, wilgotnej glebie, w miejscu cienistym, półcienistym, osłoniętym od mroźnych wiatrów. Gdy pojawią się kwiaty wycinamy stare, zeszłoroczne liście. Po przekwitnięciu, ściółkujemy rozłożonym kompostem lub próchnicą z liści. Jesienią można podrzucić pod roślinę garść dobrze rozłożonego obornika. H. niger źle rośnie na glebie ciężkiej i bardzo wilgotnej. Źle znosi przesadzanie. Mrozoodporność bez zastrzeżeń.

Rozmnażanie: Przez dzielenie rozrośniętych kęp po przekwitnięciu. Rozmnażanie z nasion jest trudne i długie. Dojrzałe nasiona wysiewamy późnym latem do inspektu. Siewki kwitną po 2-3 latach.

Szkodniki i choroby:  Najgroźniejszą chorobą ciemierników białych jest czarna plamistość. Na niewłaściwych stanowiskach pojawia się gnicie korzeni. Mszyce zagrażają ciemiernikom późną wiosną i wczesnym latem.

Więcej: Ciemiernik (Helleborus) – uprawa, gatunki, cena sadzonki