Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus) 'Aureus’

Opis: Chmiel zwyczajny 'Aureus’ jest bylinowym pnączem; na zimę gubi liście i całą część nadziemną, a wiosną w krótkim czasie odtwarza pędy, które na naturalnych stanowiskach osiągają długość do 8 m. W ogrodzie może utworzyć gęsty parawan liści lub osłonę na ścianie. Jest to roślina dwupienna. Jej szorstkie pędy wiją się w prawą stronę. Duże, dłoniasto klapowane, złociste liście odmiany 'Aureus’ będą doskonałą ozdobą altany czy ogrodowej pergoli. Dekoracyjne, szyszkowate, żółte kwiatostany żeńskiego klonu 'Aureus’ mają długość 2 cm. Kwitną w czerwcu-lipcu. To silne, żywotne pnącze w średnich i dużych ogrodach stosujemy do sadzenia przy płotach, słupach, ścianach, przy mocnych podporach. Odmiana nie jest tak ekspansywna jak jej pierwotna forma jednak rozrasta się rozłogami i nie powinna być sadzona w pobliżu cennych roślin. Osiąga wysokość 3-5 m, rozrasta się do 2-3 m.

Uprawa i pielęgnacja: Chmiel zwyczajny 'Aureus’ wymaga dużo słońca aby nabrać złocistej barwy liści. Sadzimy w żyznej (rośnie bujniej), mocno przepuszczalnej, wilgotnej glebie. Nie znosi suszy, a na podmokłych stanowiskach jest atakowany przez szkodniki. Jest w pełni mrozoodporny.

Rozmnażanie: Wczesnym latem z sadzonek zielnych lub przez podział rośliny wczesną wiosną. Łatwo się ukorzeniają.

Szkodniki i choroby: Podmokłe, cieniste stanowiska sprzyjają wystąpieniu mączniaka, rzekomego powodującego powstawanie na liściach brunatnych, zasychających plam, a w suchych miejscach chmiel może być atakowany przez przędziorki i mszyce.