Bylica piołun (Artemisia absynthium)

Kategoria: Byliny,Zioła – Autor: Herbi – 22/09/2009

E_bylica_piolunOpis: Wieloletnia roślina z rodziny astrowatych, osiągająca 80 cm. Wzniesione, rozgałęzione pędy, w dolnej części drewnieją. Pierzastosieczne liście z wierzchu są szarozielone, a od spodu białawe, filcowato owłosione. Bylica piołun kwitnie od czerwca do października. Ma drobne, jasnożółte kwiaty zebrane w wiechowaty kwiatostan. Spotykana jest na pustkowiach, drogach, przy murach. Na łonie natury rzadka, zwykle zdziczała z ogrodów.

Uprawa i pielęgnacja: Słoneczne stanowisko, przepuszczalna, obojętna gleba.

Rozmnażanie: Bylice piołun rozmnażamy przez oddzielanie rozłogów.

Inne zastosowania: W medycynie – ma działanie pobudzające apetyt i trawienie,  żółciopędne, przeciwpasożytnicze, moczopędne.  Surowcem zielarskim są liście Folium Absynthii oraz kwitnące ziele Herba AbsynthiiW kuchni – do wyrobu likierów, wódek, wermutu i jako przyprawa do golonki. W ogrodzie – liście odstraszają szkodniki.

Uwagi: W dużych dawkach piołun może być trujący.

2 komentarze »

  1. czy zioła macie państwo w postaci nasion czy sadzonek .Chodzi mi o bylicę piołun

    Comment by Tercia — 28/02/2013 @ 00:22

  2. Tercia, polecamy dwa sklepy, linki są pod opisem rośliny. W Gadar.pl są tylko nasiona, natomiast w Sadowniczy.pl można szukać i nasion i sadzonek. W tej chwili w żadnym ze sklepów nie widzę bylicy piołun, jest tylko bylica estragon ale myślę, że warto sprawdzić za kilka dni :)

    Comment by rafaloku — 28/02/2013 @ 08:26

Leave a comment