Begonia bulwiasta drobnokwiatowa (Begonia x tuberhybrida multiflora)

Opis: Begonie bulwiaste to rośliny wieloletnie tworzące bulwy. Rośliny objęte tą nazwą powstały w wyniku krzyżowania licznych gatunków pochodzących z Ameryki Południowej. Begonie drobnokwiatowe kwitną obficiej niż wielkokwiatowe lecz mają kwiaty nieco drobniejsze. Są one pojedyncze, półpełne i pełne o średnicy 4-5 cm, w szerokiej gamie barw od czerwonych, różowych po pomarańczowe, żółte i białe. Ich płatki mogą być gładkie, strzępiaste lub karbowane.  Kwitną  przez całe lato do jesieni. Sadzić je można na kwietnikach, rabatach, w pojemnikach, skrzynkach balkonowych oraz w doniczkach w pomieszczeniach. Osiagają wymiary 30×30 cm.

Uprawa i pielęgnacja: Begonie bulwiaste zimą przechodzą okres spoczynku. Przenosimy je w miejsce chłodne ale zabezpieczone przed mrozem. Przechowujemy je wysuszone w suchym piasku lub trocinach. Sadzimy je na rabatach gdy minie niebezpieczeństwo mrozów. Wybieramy stanowiska osłonięte od wiatru jak i zabezpieczone przed pełnym słońcem w ciągu dnia. Wymagają ziemi próchniczej, przepuszczalnej ale zatrzymującej wodę.

Rozmnażanie: Przez podział bulwek wczesną wiosną i sadzenie ich w pojemnikach okryte 2-3 cm warstwą próchnicznej ziemi. Chronimy je od mrozu i obficie podlewamy. Rośliny można też posadzić w maju od razu w miejscu, w którym mają kwitnąć. Można je także rozmnażać z sadzonek.

Szkodniki i choroby: Begonie atakowane są przez szarą pleśń i mączniaka prawdziwego. Ze szkodników wymienić należy opuchlaki i wełnowce.

Zobacz także: Begonia – uprawa i pielęgnacja, odmiany