Aster krzaczasty (Aster dumosus) 'Niobe’

Opis: Aster krzaczasty 'Niobe’ należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). To odmiana bardzo niska. Roślina osiąga około 35 cm wysokości. Starsze i rozrośnięte okazy mogą być troszkę wyższe. Odmiana 'Niobe’ rozrasta się rozłogami, przez co może służyć jako roślina okrywowa. Cienkie i ciemnozielone liście osadzone są na łodygach, które u dołu lekko drewnieją. Kwitnienie astra krzaczastego 'Niobe’ przypada na wrzesień- październik. Koszyczki są czysto białe i drobniutkie. Na krzewie pojawiają się stopniowo. Odmiana 'Niobe’ jest odporna na mrozy.
Uprawa i pielęgnacja: Aster 'Niobe’ bezwzględnie musi rosnąć w słońcu. W półcieniu i cieniu kwitnie bardzo słabo i gorzej rośnie. Uwielbia wilgotne i żyzne gleby. W zbyt suchych glebach nie rozwija się prawidłowo. Podczas długotrwałych susz musimy roślinę obficie podlewać. Wiosną warto astra zasilić nawozem wieloskładnikowym a późnym latem, by przedłużyć kwitnienie dobrze jest zaaplikować nawóz jesienny. Jesienią, gdy roślina zaczyna żółknąć, wszystkie pędy ścinamy. Co kilka lat warto podzielić rozrośnięte kępy w celu odmłodzenia.
Rozmnażanie: Najlepiej rozmnażać odmianę 'Niobe’ przez podział kępy. Wystarczy nawet kawałek kłącza, a roślina łatwo się z niego odradza.
Choroby i szkodniki: Podczas ciepłego i wilgotnego lata aster jest bardzo wrażliwy na mączniaka prawdziwego. Aby uchronić roślinę przed chorobą opryskujemy profilaktycznie preparatem Topsin M 500 SC, lub w czasie wystąpienia choroby grzybowej.